KRİPTO PARALAR VE HUKUKİ DURUMU

  1. Giriş

            Kripto varlıklar veya diğer ismiyle kripto paralar, şifreli algotirmalardan oluşan, değiştirilemeyen, silinemeyen ve takip edilebilen varlıklardır. En bilinenleri bitcoindir.

            Kripto varlıklar, arkasında blockchain (blokzincir) teknolojisini barındırır. Bu sistem, bir işlemin, bağlı olan herkes tarafından görülebildiği, onaylandığı, böylelikle dağıtık mutabakat(distrubuted) sağlayan bir sistemdir.

  • Kripto Paralar Hakkında Hukuki Düzenlemeler ve Açıklamalar

            Kripto paralar, ilk olarak 2008 yılında çıkmıştır. İlk aşamada yeraltı sayılabilecek yerlerde kullanılmış, zaman geçtikçe toplum ve daha sonra da devlet tarafından fark edilmeye başlanmıştır. Bu süreçte Devletler normal olarak kripto paraları yok saymıştır.

            Kullanım alanının yaygınlaşması ile birlikte devletlerin ilgisine girmeye başlamıştır. Bazı devletler (bkz. Bolivya)[1] kripto varlıklar yasaklamış, bazıları düzenleme yapmış, bazı devletler de herhangi bir yasal düzenleme yapmamıştır. Türkiye’de kripto varlıklar hakkında 2021 yılında ilk olarak yasal düzenlemeler yapmıştır. 16 Nisan’da Resmi Gazete’de, “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılamamasına Dair Yönetmelik” yayınlanmıştır. 

            Bu kapsamda ülkemizde kripto varlıkların ödemelerde kullanılması şu an için yasaktır. Böyle olmakla birlikte, tüm ödemelerde mi, yoksa elektronik para ve ödeme kuruluşları aracılığı ile gerçekleşen ödemelerde mi olduğu ayrı bir tartışma konusudur. ( Bu kapsamda daha ayrıntılı bilgi için Bkz: https://hukukvebilisim.org/odemelerde-kripto-varliklarin-kripto-paralarin-kullanilmamasina-dair-yonetmelik/ )

3.Sonuç

            Yukarıdaki açıklamalardan anlaşıldığı üzere, kripto para almak, satmak veya kripto para alım-satım komisyonculuğu yapmak(kripto para borsası işletmeciliği) ülkemizde suç veya yasak değildir. Yasak olan ödemelerde kullanılması olup, ödemelerde kullanan girişimlerin tümünde mi yasaklandığı sorunu, uygulamada tam olarak çözülecek bir durumdur. Ayrıca bu yasak durumun da geçici nitelikte olduğu kanaatindeyiz.

KRİPTO PARALAR VE HUKUKİ DURUMU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön